خوراکی . بهداشتی-درمانی . دانستی ها

برنامه ریزی در زندگی

برنامه ریزی در زندگی

من در گذشته از حملات ترس و وحشت و اضطراب فلج کننده رنج می‌بردم ، بسیار آگاه هستم و هوشیار هستم که تا آنجا که ممکن است نگذارم استرس وارد زندگی‌ام شود ( البته زندگی روند عادی خود را دارد، اما آگاهی بیشتر به شما کمک می‌کند ).
خوشبختانه من با کمی برنامه توانستم سطح استرس را به طور طبیعی پایین بیاورم، و بدون همان برنامه ریزی برای زندگی‌ و نداشتن برنامه روزانه ، سطح استرس من بالا می‌رود. با یادگیری این روش سخت ، اکنون زندگی خود را تا حد امکان برنامه ریزی می‌کنم و شخصیت کاریزماتیک از خود ساخته‌ام و این راه‌هایی است که نشان می‌دهد برنامه ریزی برای زندگی روزمره به پیشرفت شما کمک کند.

چرا برنامه ریزی کنیم ؟ آیا در برابر برنامه ریزی موفق مقاومت می‌کنید چون به نظر محدود کننده و دشوار می‌آید ؟ چگونه برنامه ریزی کنیم ؟ برنامه ریزی در زندگی چه فوایدی دارد ؟ ما در این مقاله قصد داریم برنامه ریزی برای زندگی و تاثیر برنامه ریزی موفق در زندگی را بگوییم و بعد 8 نکته بی نظیر برای برنامه ریزی موفق را خواهیم گفت با ما تا پایان همراه باشید !

برنامه ریزی برای زندگی نام بدی را در خود دارد و بسیاری از افراد فکر می‌کنند که آن را دوست ندارند، اما در واقع برنامه ریزی برای زندگی لازم نیست که شما را خفه کند. این می‌تواند به شما یک مرور بسیار روشن و شگفت آور از زندگی بدهد و به شما این امکان را می‌دهد که نه تنها کاری را انجام دهید بلکه به هدف در زندگی برسید.

 

 

5 تاثیر برنامه ریزی در زندگی

سوال واقعا باید این باشد. چرا برنامه ندارید! بنابراین، بدون دردسر بیشتر در اینجا در ابتدا 5 تاثیر برنامه ریزی در زندگی که می‌تواند به شما و سطوح استرس‌تان کمک کند را مرور می‌کنیم…

1- برنامه ریزی موفق کمک می کند که در مسیر صحیح زندگی بمانید

خواه با یک برنامه روزانه ، یک هدف گذاری در زندگی سالانه ، یا یک برنامه ریزی برای زندگی روبرو باشید ، روند تفکر واقعی مورد نیاز برای ایجاد یک برنامه ریزی موفق می‌تواند به شما کمک کند تا در مسیر صحیح زندگی خود باقی بمانید.
آیا نیاز است که در یک وقت معین کار کنید؟ داشتن یک برنامه به شما کمک می‌کند بفهمید چه کاری باید و در چه زمانی باید انجام شود. این به سادگی یک ساختار کوچک به زندگی‌تان اضافه می‌کند، و به شما این امکان را می‌دهد که بدانید در مسیر خود قرار دارید بدون اینکه به طور مداوم در مورد آن فکر کنید.

 

 

همچنین بخوانید

درمقاله ای که به شما پیشنهاد می‌کنیم راهی را به شما خواهیم گفت تا هر سال ، هر ماه و حتی هر روز طبق آن هدف گذاری کنید و همین برنامه و روش را پیش ببرید و در کل سال آن را انجام دهید و از آن بهره کافی را ببرید که این خود تاثیرات زیادی را بر عملکرد زندگی شما دارد. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

چگونه هدف گذاری کنیم ؟ 10 گام فوق العاده تا هدف گذاری در زندگی

 

 

 

2- برنامه ریزی برای زندگی به تمرکز فکری شما کمک می کند

آیا واقعا کاری را می‌خواهید انجام دهید، اما به نظر نمی‌رسد که بتوانید وقتی برای انجام آن پیدا کنید؟ برنامه چیدن این احساس را با تغییر نگرش شما نسبت به زمان حال دگرگون می‌کند و نشان می‌دهد که شما می‌توانید چیزهایی را در اطراف خود تغییر دهید تا زمان را برای کارهای مورد نیازتان صرف کنید.
این کار به شما کمک می‌کند به جای اینکه در جزئیات زندگی روزمره گرفتار شوید به تصویر بزرگ‌تر نگاه کنید و این به نوبه خود می‌تواند باعث شود بر روی چیزهایی که بیشتر برای‌تان مهم است تمرکز ذهن کنید. زمانی که تمرکز می‌کنید، به راحتی می‌توانید کارهای غیر ضروری را برای انجام کارهای مهم تر کنار بگذارید.

3- برنامه ریزی روزانه و هفتگی جر و بحث را کاهش می دهد.

در صورتی که همه به برنامه زمان‌بندی هفتگی دسترسی داشته باشند ، برنامه داشتن به کاهش جر و بحث‌ها کمک می‌کند، مانند برنامه‌هایی که برای تعطیلات و غیره صورت می‌گیرد … آنگاه به طور طبیعی خواهید دید که استدلال‌های کمتری در خانه مطرح خواهد شد. هر عضوی در خانواده می‌تواند ببیند که در کجای برنامه خانوادگی قرار دارد، چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است … وتنها برنامه ریزی برای زندگی می‌تواند این کار را متوقف کند. اگر همه در جهات مختلف حرکت کنند، اما برنامه‌ها و اهداف مختلفی را برای زمان خود داشته باشند، حد و مرزی برای استدلال و ناآرامی وجود خواهد داشت.

 

 

4- برنامه ریزی زندگی کمک می کند تا کارهای بزرگ را از هم تفکیک کنید

اگر کاری سخت است ، معمولا افراد تمایل دارند آن را به بعد موکول کنند. چیزهایی مثل تغییر دکوراسیون اتاق ، تمیز کردن تمام خانه ، سر و کله زدن با کوهی از کارهای اداری. آن‌ها می‌توانند برای همیشه در لیست برنامه ریزی برای زندگی شما باقی بمانند، اگر مراقب نباشید.
با این حال، تقسیم کردن این مشاغل بزرگ به بخش‌های کوچک‌تر ( درست مانند یک مدیر پروژه در یک کسب و کار ) می‌تواند به شما کمک کند تا به این کارهای کوچک در زمان و مکانی که می‌خواهید برسید. و پیش از آنکه مدت زمان انجام کار به پایان برسد آن کار بزرگ انجام خواهد شد.
شما می‌توانید پیشرفت را ببینید و کم‌تر احساس استرس کنید چون می‌دانید که همیشه به نتیجه کار خود نزدیک می‌شوید. انجام کارهای منزل مانند : خالی کردن اتاق برای تزیین ، دکوراسیون اتاق ، خرید مبلمان ، برنامه برای کارهای جدید منزل ، رزرو بلیط برای مسافرت و غیره ، در طول روز کار بسیار بزرگ و وقت گیری است، اما اگر قادر به تفکیک هر کار باشید می‌توانید رسیدگی به هر اتاق را با کم‌ترین استرس و تحول انجام دهید. تنها چیزی که کمی برای شما طول می‌کشد کمی برنامه روزانه است.

 

 

حتما بخوانید

مسئولیت زمان و انرژی خود را در نظر بگیرید و یاد بگیرید چطور بر روی آن تمرکز کنید و چه چیزی را رها کنید. برای زندگی خود برنامه داشته باشید. چون این باعث افزایش تمرکز در شما می‌شود ما در این مقاله افزایش تمرکز ذهن با 13 ترفند ساده و علمی در محل کار را به شما خواهیم گفت با ما همراه باشید !

افزایش تمرکز ذهن با 13 ترفند ساده و علمی در محل کار

 

 

5- برنامه ریزی زندگی کمک می کند تا مشکلات را به مسیر درست هدایت کنید

برنامه می‌تواند به شما برای دیدن مشکلات بالقوه پیش از پدید آمدن آن کمک کند. برای مثال ، برنامه برای یک تعطیلات . دانستن درباره برنامه‌های دیگر می‌تواند به تعیین زمان رفتن به بیرون یا مسافرت به شما کمک کند ( پدر من در ماه اوت 70 ساله می‌شود، بنابراین بسیار حیاتی است که ما برای روز تولدش بیرون نرویم ) دانستن این موضوع از قبل به ما کمک می‌کند تا هفته‌ای مناسب را برای تعطیلات خانوادگی انتخاب کنیم تا بتوانیم همه کارها را انجام دهیم و نگران از دست دادن چیزی نباشیم.

اگر شما از برنامه‌ها و تعهدات خود آگاهی بیشتری داشته باشید، احتمال کمتری دارد که دچار استرس شوید چون نیازی به لغو و تغییر چیزی ندارید. برنامه چیدن ارضا کننده است ! وقتی صبح از خواب بیدار می‌شوید، احساس می‌کنید که باید آن روز چه کار کنید و بدانید که آماده هستید؟ خیلی راحت‌تر از آن است که سردرگم باشید و ندانید چه کاری باید انجام دهید…
نوشتن همه‌ی برنامه روزانه در دفتر یادداشت خود و عادت به چک کردن آن از شب قبل، کلید یک زندگی بدون استرس است و می‌تواند یک زندگی خوشنود و توام با رضایت را برای شما فراهم کند. هیچ چیز رضایت بخش‌تر از آن نیست که بتوانم در طول روز کارها را همان طور که انجام می‌دهیم تیک بزنیم.

 

 

 

نکته : همه برنامه‌های روزانه خود را یادداشت کنید و در صورت انجام آن‌ها روی آن تیک بزنید یا آن را هایلایت کنید. این کار به شما انگیزه می‌دهد و حسی از پیشرفت روزانه را به شما القا می‌کند و دفعه‌ی بعدی که با چالش نیاز به برنامه روزانه روبرو شوید، به یاد داشته باشید که می‌توانید با انجام این کار کمک زیادی به خود بکنید. از جمله این کمک‌ها :

  • بالا بردن تمرکز
  • حذف بحث و جدل‌ها و ایجاد یک زندگی متعادل‌تر
  • مدیریت هر آن چیزی که قابل انجام است
  • حذف مشکلات بالقوه پیش از بروز آن‌ها

در نتیجه برنامه ریزی برای زندگی خود شما با استرس کم‌تری مواجه خواهید شد، پس چرا برای انجام آن اشتیاق نداشته باشید!

8 نکته بی نظیر برای برنامه ریزی موفق

همیشه مهم است که از قبل برای اهداف خود برنامه بچینید و اهداف خود را برای سالی که در پیش رو دارید تعیین کنید. اما به طور معمول زمانی که برنامه نهایی و تثبیت شده است برای انجام آن چه کار می‌کنید؟ آیا یک بار دیگر به آن نگاه می‌کنید؟ آیا به آن پایبند خواهید ماند؟ 2 ماه از ابتدای سال گذشته است که شما متوجه شده‌اید که از مسیر دستیابی به هدفتان دور مانده‌اید، آیا هیچ هدف و تلاشی برای رسیدن به آن‌ها در شما وجود ندارد؟ در صورتیکه این طور به نظر برسد، حدس بزنید که برای رفع این مشکل چه اقداماتی را باید انجام دهید. در اینجا 8 نکته بی نظیر برای پایبندی به برنامه ریزی موفق تان آورده شده است.

 

این مقاله را هم بخوانید

تعیین هدف در زندگی بسیار مهم است. انسان‌هایی که هدفمند هستند معمولا می‌دانند از زندگی چه می‌خواهند و هر روز می‌دانند برای چه یک روز دیگر زنده هستند. با ما تا پایان این مقاله همراه باشد تا همه چیز را درباره هدف در زندگی به شما بگوییم.

اهداف در زندگی

 

 

 

1- اگر نتوانید برنامه بچینید، شما به طور پیش فرض قصد دارید که شکست بخورید. نکته شماره یک این است که خودتان را مجبور به برنامه داشتن کنید، مهم نیست چقدر دردناک و چقدر زمان بر باشد. برای انجام کسب و کار بزرگ یا کوچک یا تحصیل ، برنامه داشتن یک فاکتور اصلی برای موفقیت و پیشرفت است.
2- قبل از اینکه بتوانید به یک برنامه وفادار بمانید، باید در ایجاد آن واقع‌گرا باشید. زمانی که شما اهداف خود را در سال جدید تعیین می‌کنید، آیا آن‌ها را براساس آنالیز سال‌های گذشته پایه ریزی می‌نمایید، هرگز!
3- مشکلات را پیش بینی کنید و اقدامات پیشگیرانه و برنامه‌های احتمالی را در موقعیت‌های مهم که ریسک بالایی دارند فراهم کنید. برنامه داشتن در چنین مواقعی یکی از ویژگی‌های افراد کاریزماتیک است.

 

 

 

 

4- صحبت کنید. اگر چیزی در محیط کار شما وجود دارد که شما را از رسیدن به موفقیت و پیشرفت باز می‌دارد، درخواست ملاقات با مافوق‌تان را داشته باشید و بحث پیرامون آن را مطرح کنید. قبل از رفتن به جلسه آماده شوید و یک راه‌حل ممکن تهیه کنید. به این ترتیب، آن ها فقط فکر نمی‌کنند که شما بهانه می‌گیرید و ممکن است به شما برای پیشبرد برنامه کاری‌تان کمک کنند.
5- اگر چه واقع بینانه بودن خوب است، اما همچنین خوب است که دستاورد بالایی داشته باشید. برای انجام کارها ، بیشتر برنامه داشته باشید و به خودتان این تعهد را بدهید که امسال آن را بهتر انجام می‌دهید. اما مراقب باشید، یک مسیر بسیار خوب ما بین اینکه خودتان را مشغول برنامه ریزی برای زندگی کنید و خودتان را بیش از حد گرفتار نکنید وجود دارد.
6- برای روز ، هفته ، ماه ، ربع و سال برنامه بنویسید. به این ترتیب اهداف قابل دسترس‌تر خواهند شد و به احتمال زیاد تسلیم برنامه روزانه خود خواهید شد.
7- از 10 دقیقه ابتدایی هر روز برای برنامه نوشتن و یا بررسی برنامه خود برای آن روز استفاده کنید.
8- در صورتیکه شاغل هستید جلسات را به طور مرتب زمان بندی کنید تا بتوانید در صورت نیاز پروژه ها را پیگیری کرده و به اعضای تیم انگیزه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
x
X