خوراکی . بهداشتی-درمانی . دانستی ها

ده قدم برای هدف گذاری مطمئن

ده قدم برای هدفگذاری مطمئن

اگر در گوگل دوره آموزش هدف گذاری را سرچ کنید ، تا دلتان بخواهد انواع دوره‌های آموزش هدف گذاری پیدا خواهد شد که بهترین دوره با عادل ترین دوره هدف گذاری تفاوت‌های کمی از نظر محتوایی دارند.  اما مسئله‌ای که این دوره‌های هدف گذاری  را از هم متمایز می‌کند و عملا قیمت‌های آن را از 40/000 هزار تومان تا 4/000/000 ملیون تومان جا به جا می‌کند هنر استاد در هدایت ، موثر بودن و توانمند کردن شما در هدف گذاری است.

در مقاله ” ده قدم برای هدف گداری مطمئن ” راهی را به شما خواهم گفت تا هر سال ، هر ماه و حتی هر روز طبق آن هدف گذاری کنید و همان فرمان را طبق برنامه پیش ببرید. که هدف گذاری را طوری انجام دهید که تا پایان سال آن را اجرا کنید و اگر نه هدف گذاری خالی که نتیجه‌ای ندارد. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا در ابتدا هدف‌های خود را تعیین کنید و بعد از آن 10 گام فوق العاده تا هدف گذاری در زندگی را بررسی می‌کنیم.

نکته : این مقاله را هم می‌توانید با هدف گذاری سالانه در نظر بگیرید و بخوانید و یا اگر به دنبال هدف گذاری در کوتاه مدت هستید به صورت ماهیانه بخوانید و اجرا کنید.

 

هدف گداری باید چگونه باشد ؟

1. دقیق و جزیی  2. قابل اندازه گیری  3. دست یافتنی  4. پاداش  5. زمان

چگونه هدف گذاری کنیم ؟

شاید تا به امروز در کلاس‌های مختلفی شرکت کرده باشید و کتاب‌های مختلفی را مطالعه کرده باشید اما واقعیت ماجرا این است که تا شروعی نباشد و شکی نباشد عملا در هدف گذاری توفیقی کسب نخواهید کرد. قبل از هر اقدام به پرسش‌های زیر پاسخ دهید. ( سال و ماه را خود مطابق نیازتان در نظر بگیرید. )

1. سال گذشته خود را نوشته و آن را دقیق بررسی کنید ، چه کاری کرده‌اید که به آن افتخار می‌کنید؟ چه اقداماتی انجام داده‌اید که باعث ناراحتی و پشیمانی شما می‌شود؟

2. در سال اخیر که گذرانده‌اید چه اتفاقات و عادات مثبتی در شما رخ داده است؟ چه عادات منفی‌ای وجود دارند که باید از آن‌ها جدا شوید؟

3. چه کارها و اقداماتی مهم هستند که باید برای آنها زمان بگذارید؟

4. حالا خودتان را تصور کنید که در پایان سال جدید هستید ، چه تغییراتی کرده‌اید؟ سوالات بالا را در خود جدید در سال آتی از خودتان بپرسید.

 

پیشنهاد می شود بخوانید

در بین مخلوقات تنها انسان‌ها قادر به انتخاب هدف در زندگی خودشان هستند. حال انتخاب با خودت است که می‌توانی با تعیین اهداف و انتخاب‌ها و اراده خودت به کمال برسی یا بیهوده و بی‌هدف فقط شاهد گذران عمر و فصل‌های زندگی‌ات باشی پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا بتوانید اهداف زندگیتان را به بهترین نحو تعیین کنید.

اهدف در زندگی

 

5. حتما در ذهن خود از خود یک آدم ایده آلی را تصور کرده‌اید. حال برای تبدیل شدن به آن تغییرات معکوس باید چه اقداماتی را انجام دهید؟

6. شما قرار است در سال جدید تغییراتی را در حرفه ، کار ، آموزش و روابط و زندگی خود ایجاد کنید. آن‌ها چه هستند؟

7. بیایید فکر کنیم امسال ، آخرین سال زندگی باشد ، چه کارهایی برایمان در اولویت هستند تا انجام شوند؟

به این هفت سوال سعی کنید پاسخ‌های مناسبی دهید. جواب‌ها را به وضوح درک کنید ، این کار باعث می‌شود که اهداف خود را شناسایی کنید و دیگر با اهداف دیگران زندگی نکنید و اهداف خود را دنبال کنید.

10 گام فوق العاده تا هدف گذاری و برنامه ریزی اهداف :

تا الان با پرسش‌ها و پاسخ‌های بالا اهداف خود را تا حدی شناسایی کرده ، مورد بررسی قرار داده‌اید و راه هدف گذاری‌تان به حدی هموار شده ، حال به 10 گام فوق العاده تا هدف گذاری می‌پردازیم :

1. یادداشت اهداف   2. پیوند اهداف مرتبط   3. حذف کردن اهداف بدون جذابیت   4. قابل اندازه گیری اهداف  5. به عهده گرفتن مسئولیت اهداف  6. ایده آل گرا در نوشتن اهداف  7. انتخاب حداقل 3 هدف از لیست  8.

 

1) ابتدا هدف هایی که دارید را یادداشت کنید

قبل از اینکه بخواهیم بقیه‌ی مراحل را پیش ببریم، نیاز است که لیستی از کارهایی که قرار است در سال آینده انجام بدهیم را یادداشت کنیم. این کار به ادامه‌ی مسیر برنامه ریزی کمک زیادی می‌کند.

2) جدا نکردن اهداف مرتبط و تاثیر آن بر هدف گذاری در زندگی

در لیستی که تهیه کردید امکان دارد بعضی از کارها و اهداف بهم مرتبط باشند مثلا یکی از اهدف زندگی شما این است که در سال جدید چندین کتاب بخوانید و هدف دیگرتان این است که کافه‌های جدید زیادی تنهایی و یا با دوستان‌تان بروید. در اینجا می‌توانید این دو هدف را با یکدیگر ادغام کرده در واقع شما می‌توانید زمان‌هایی که به کافه می‌روید علاوه بر اینکه از فضا و آرامش کافه لذت می‌برید کتاب‌های خودتان را ببرید و مطالعه کنید.

3) حذف کردن اهداف بدون جذابیت و تاثیر آن بر هدف گذاری در زندگی

اگر اهدافی دارید که برای شما جذاب یا انگیزه بخش نیستند بهتر است آنها را حذف کرده و یا با اهداف هم مرتبط جذاب ادغام کنید. سعی کنید بیشتر تمرکزتان را روی اهدافی بذارید که از انجام دادن آنها لذت می‌برید و مطابق با خواسته‌های شما است. در اینجا می‌توانید از دوستان‌تان درخواست کنید که در بعضی از این اهداف با شما شریک شوند تا انگیزه انجام آن کار در شما بیشتر شود.

همچنین بخوانید

مدیریت زمان ،‌ یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های قرن حاضر می‌باشد. ضعف در برنامه ریزی و مدیریت زمان ، می‌تواند باعث بروز مشکلات فراوانی شود. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید که می‌تواند در امر مدیریت زمان کمک زیادی را به شما بکند.

مدیریت زمان چیست و تکنیک های آن کدام است ؟

4) اهداف شما باید قابلیت اندازه گیری داشته باشند !

اهدافی که شما در لیست‌تان نوشتید باید قابلیت اندازه گیری داشته باشد. به طور مثال تغییرات رفتاری مثل مهربان شدن قابلیت اندازه گیری ندارند و باید حذف شوند و به لیست ارزش‌های شما اضافه گردد. چرا که این‌ها اهداف شما نیستند بلکه از ارزش‌های شما به شمار می‌روند. چون زمانی که کاری را از لیست اهداف‌تان انجام می‌دهید بعدا باید آنها را از نظر کمی و کیفی بررسی کنید.

5) مسئولیت اهداف تان را بر عهده بگیرید .

در وهله‌ی اول اهداف شما به خود شما مربوط است و به دیگران ارتباطی ندارد پس نه تنها به دیگران مربوط نیست بلکه نباید وابسته به آنها باشد. به طور مثال حمایت و پیگیری کردن فرزند و یا همسرتان برای انجام کارهای متفاوت جزء اهداف شما نیستند! شما باید برای ارتقاء کیفیت خودتان برنامه ریزی کنید و متعهد به انجام اهدافی که نوشتید باشید ، نه اهدافی که بستگی به افراد دیگر دارند.

6) در نوشتن اهداف تان ایده آل گرا نباشید .

اهدافی که برای سال جدیدتان برنامه ریزی می‌کنید نباید به دور از واقعیت و خارج از توانایی شما باشد. به طور مثال اگر در سال جاری خانه‌ای نقلی را اجاره کرده‌اید برای سال جدید نقل مکان به خانه‌ی 200 متری را جزء اهدافتان قرار ندهید. سعی کنید قدم‌های کوچک ، آرام و محکم برداریم تا به آنها برسیم. قدم‌های بزرگ و خارج از توانایی ما باعث می‌شود انگیزه خود را از دست بدهیم و از ادامه برنامه ریزی دست نگه داریم.

7) از لیست خود حداقل 3 هدف اصلی را انتخاب کنید !

حال زمان آن رسیده کمی صادق‌تر با خودمان باشیم و از بین اهدافی که برای خودمان لیست کردیم اهداف مهم را جدا کرده و برایشان برنامه ریزی مداوم و منظم داشته باشیم. تنها نوشتن اهداف بدون آنکه برنامه ریزی روزانه ، هفتگی و ماهیانه برایشان نداشته باشیم عملا برای ما فایده‌ای نخواهد داشت. اگر اهداف مهم شما زیاد هستند نیازی به حذف آنها نیست در اینجا می‌توانیم به میزان اهمیتی که برایمان دارند آنها را اولویت بندی کنیم.

8) سال تغییری خود را نامگذاری کنید .

سال خود را نامگذاری کنید وآن را به بقیه بگویید تا متعهد شوید به آن‌ها عمل کنید. تمامی اهداف خود را در یک کادر بگذارید و دقیق آنها را برنامه ریزی کنید و سپس برای آنها تنها یک کلمه پیدا کنید. تا سال خود را آن کلمه بنامید انتخاب اسم برای اهداف خود یک چهارچوب است که شما را داخل آن نگه می‌دارند و نمی‌توانید از آن خطوط عبور کنید جمله‌ی معروفی است که می‌گوید. استراتژی یعنی هنر ” نه ” گفتن به فرصت‌های مختلف در راستای تمرکز به فرصت اصلی. استراتژی خود را پبدا کنید.

9) زمان خود را مدیریت کنید و در راستای اهداف تان قدم بردارید .

روزی یک قدم به سمت اهدافتان بردارید ! برنامه‌اش یکساله است و باید برای حرکت در آن بطور کامل برنامه ریزی کنید. برای مثال قرار است برای یکسال به 36 کافه بروید ، این یعنی فصلی 4 کافه و یعنی ماهی 3 کافه و یعنی هر ده روز یک کافه. شرایط را ایجاد کنید. در اینجا پیشنهاد می‌کنیم زمانیکه طبق برنامه ریزیتان پیش رفتید و اهدافتان را یکی پس از دیگری انجام دادید برای خودتان جایزه در نظر بگیرید این کار به شما کمک می‌کند که انگیزه و شورو هیجانی برای ادامه‌ی راه داشته باشید.

حتما بخوانید

اعتماد به نفس یعنی قبل از اینکه در کاری موفق شویم، اعتماد به توانایی خود برای انجام آن کار را داشته باشیم. چقدر به خودتان باور دارید ؟ ما در این مقاله راه‌های تقویت اعتماد به نفس را به شما خواهیم گفت پس حتما تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

اعتماد به نفس چیست و راه‌های تقویت آن کدام است ؟

10) در صورت نیاز اهداف و برنامه ریزی تان را مجددا بازبینی کنید .

اگر در مسیری که پیش رو دارید از برنامه ریزی و اهداف خود عقب ماندید دچار استرس و نگرانی نشوید در خیلی از مواقع امکان دارد این برای شما پیش بیایید که برنامه ریزی شما با واقعیت تفاوت زیادی دارد. در اینجور مواقع مجددا دفتر خود را باز کرده و برنامه ریزی جدیدی بکنید تا دوباره در مسیر درست رسیدن به اهدافتان قرار بگیرید.

اهمیت هدف گذاری در زندگی

هدف گذاری در زندگی اهمیت زیادی دارد. همه ما می‌دانیم اهداف چه قدر مهم هستند و رسیدن به آنها و نه رسیدن به آنها تفاوت بین افراد موفق و ناموفق است. آدمی موفق می‌شود که اهداف مناسب ، اهدافی که طبق توان خود است و سبب شاد بودن در زندگی و ایجاد انگیزه می‌شود، را تعیین کند. پس به شما دوستان پیشنهاد می‌کنم با انجام مراحلی که در مقاله گفتیم از همین حالا اقدام کنید و سعی کنید اهداف خود را نوشته و برایشان برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت کنید و سپس متعهد به انجام آنها شوید تا بتوانید در زندگی کاری و شخصی مثل سایر افراد موفق شوید. قطعا شما که این مقاله را خواندید جزء آدم‌های موفق هستید و همیشه در نظر داشته باش که هیچ کس مانند شما نمی‌تواند به خودتان کمک کند پس برای موفقیت و پیشرفت خودتان تلاش کنید.

هدف گذاری در زندگی یکی از عوامل مهم برای کسب موفقیت در زندگی است. فیلم دو دقیقه‌ای زیر که در باب هدف گذاری است و از سریال سی روز تا پیروزی انتخاب شده است را ببینید.با دیدن این سریال قطعا تغییرات مثبت و اساسی در شیوه‌ی زندگی شما ایجاد می‌شود و این آغازی برای مسیر دشوار رسیدن‌ به اهداف و آرزوهایتان می‌باشد.


مدیریت زمان چیست و تکنیکهای آن کدام است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
x
X